TOBFED NELER YAPIYOR?

MESLEK STANDARTLARINI BELİRLİYOR

Oto Yıkama Görevlisi, Oto Kuaför, Lastik Jant Bakım Onarım, Boyasız Göçük Onarımı, Vale, Cam Filmi, Araç Folyo Kaplama alanlarında Mesleki Yeterlilik Kurumu iş birliği ile Meslek Standartları ve Mesleki Yeterlilikler TOBFED tarafından belirlendi. 

SEKTÖREL EĞİTİMLER DÜZENLİYOR

TOBFED, otomotiv satış sonrası hizmetlere ait iş kolları çalışanlarına mesleki yenilikler, teknolojik gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği, davranış bilimleri gibi konularda periyodik eğitimler ve bilgilendirme seminerleri düzenliyor.

TÜKETİCİYİ BİLGİLENDİRİYOR

Tüketicilerin araç bakımları ile ilgili dikkat etmeleri gereken noktalar, sağlıklı ve güvenilir ürünler, araç hijyeni, kaliteli hizmet ve trafik güvenliği konularında medya, sosyal medya ve çeşitli platformlarda tüketiciyi bilgilendiriyor.

MESLEKİ EĞİTİMLER VERİYOR, İSTİHDAM SAĞLIYOR

Meslek sahibi olmayan gençlere iş başı eğitim programı kapsamında istihdam sağlıyor. Kaybolmaya yüz tutan usta-çırak ilişkisini, Ahilik kültürünü ayakta tutuyor. Sektörel iş kollarında nitelikli ustalar TOBFED’in sürdürülebilir eğitim merkezlerinde yetişiyor.

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektörünün en büyük sorunu olan nitelikli personel açığını TOBFED kapatıyor. 2016-17 yıllarında 6000 istihdam sağlayarak Milli İstihdam Seferberliğine sektörel bazda en ciddi katkılardan birini yaptı. TOBFED Kariyer Merkezi otomotiv sektöründeki pek çok firmanın üst düzey yöneticiden vasıfsız elemana kadar olan insan kaynakları ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

SEKTÖRÜ TEK ÇATI ALTINDA TOPLUYOR, SEKTÖRÜN HAKKINI SAVUNUYOR

TOBFED, sektörel sorunların çözümünde devlet kademeleri ile koordinasyonu sağlayarak sorunların daha hızlı ve sağlıklı çözülmesini sağlıyor. Cam filmi yasağı sürecinde oluşturduğu kamuoyu ve ilgili devlet kurumları ile gerçekleştirdiği temaslar, sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasını sağladı.

Sektörel tüm iş kollarına hitap eden dernekleri ile firmaları tek çatı altında topluyor. Böylelikle firmaların kurumsal gelişimleri destekleniyor, firmalar arası ticari ve sosyal ilişkiler kuruluyor, fuar ve çeşitli organizasyonlarda üye firmalara destek sağlanıyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRIYOR

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasını sağlıyor. Özellikle kullanılan kimyasal malzemelerin güvenliği, ürün kalitesi, koruyucu ekipmanların kullanımı konularında sürekli bilgilendirmeler yapıyor. İSG kültürünün yaygınlaşması ve zorunlu hale gelmesi için alt yapıyı hazırlıyor.

SEKTÖRÜ KADINLARA AÇIYOR

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe kadın girişimcileri ve çalışanları destekliyor. Oto kuaförden, cam filmine; valeden göçük ustasına kadar pek çok iş kolunda kadın ustalar yetiştirdi. Kadınların sektörde daha aktif hale gelmesi için ilgili bakanlık ve STK’lar ile ortak projeler yürütüyor.

EKOLOJİK BİLİNÇ SAĞLIYOR

Kısıtlı su kaynaklarımızın heba olmaması için otomotiv bakım sektöründe harcanan suyun %80 geri dönüşümünü ve tasarrufunu sağlayacak Su Geri Dönüşüm cihazını ARGE yatırımları ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile geliştirdi. Ayrıca sektörel atıkların geri dönüşümü konusunda yasal düzenlemeler onuşunda ilgili bakanlıklarla çalışmasını sürdürüyor.

Aramıza katılmak ister misiniz?

Federasyonumuza üye olmak ve etkinliklerimize katılmak isterseniz iletişim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.